Et internet toimiks tõrgeteta

Et e-õpe või kaugtöö toimiks paremini, vajame head internetiühendust. Üht-teist ühenduse parandamiseks saab ka ise ära teha. Ja seadmeid teistega jagades ei tasu unustada ka hügieeni. Üldised soovitused, millest kodus õppijatel ja töötajatel kasu võiks olla, pani kirja HITSA EENeti teenuste osakonna juhataja Tarmo Ainsaar.

Interneti kasutamisel pane tähele

  • Wifi on tavaliselt kiirem kui 4G mobiilside, eelista seega wifit. Mobiilside võib olla mahu poolest piiratud ja kasvatada märgatavalt mobiili kuutasu.
  • Kõige suuremat andmemahtu tekitab videote vaatamine. Ühenduskiiruse ja limiitide säästmiseks eelista kas madalama kvaliteediga videot või kuula üksnes audiot. Teksti kujul materjalid on enamjaolt tühise mahuga, neid võib pea piiramatult vaadata.
  • Ka videoülekannete puhul võib seadistada pildi kvaliteedi madalaks või siis video üldse välja lülitada. Vestluspartnerist arusaamiseks on kõige olulisem just heli. Ka videokonverentsidel on heaks tavaks, et inimesed, kes ei räägi, lülitavad oma videopildi välja – eriti juhul kui ettekande pilt või heli katkendlikuks muutub.
  • Kasuta brauseril reklaamide tõrjet, näiteks uBlock Origin, sest soovimatud bännerid võivad teha lehtede laadimise aeglaseks ja tekitada mahukat andmeliiklust.

Hoia arvutihiir, klaviatuur ja nutiekraan puhtad!

  • Hügieeni tagamiseks on tähtis puhastada regulaarselt pindu, mida puutuvad mitmed inimesed. Sinna hulka kuuluvad ka arvutihiir ja klaviatuur. Loe lisa portaalist Geenius.
  • Nutiseadmete  – mobiiltelefoni ja tahvelarvuti – ekraanidel võivad haigusetekitajad mustuse sees pikalt säilida. Soovitame nutiseadme ekraani sagedamini puhastada. Loe lisa Digitarga leheküljelt.