Keele ja kirjanduse e-õppe vahendid

Valik digivahendid e-õppe läbiviimiseks aineõpetajalt aineõpetajale. Kogumiku autoriteks on HITSA Digivõtme koolitusprogrammi koolitajad ja seda täiendatakse jooksvalt.

Wizer
Interaktiivsete töölehtede loomise keskkond. Kasutada saad ka teiste õpetajate loodud töölehti. Töölehede koostamiseks kasuta pildi, video ja audio faile ning erinevat liiki küsimusi. Töölehti saad õpilastele jagada Google Classroom´i või mõne teise õpikeskkonna kaudu. Vastuste kontrollimine toimub automaatselt ning igale vastajale saab lisada ka personaalse tagasiside. Vaata ka, kuidas Märjamaa Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Sirje Nootre kasutab Wizer keskkonda oma tundides:
Töölehe loomine
Töölehe jagamine

Wordwall 
Õppematerjalide koostamise keskkond. Teha saab interaktiivseid harjutusi: ristsõnu, sõnade otsimist, sobitamist jne. Õpetaja peab endale konto looma. Kui õpilane saab õpetaja poolt lingiga saadetud töölehe, siis ta sisestab sinna oma nime. Täidetud tööleht tuleb wordwall.net keskkonda tagasi ja õpetaja näeb õpilase tulemusi My Results alt. Sobib nii keeleõppesse kui ka kõikidesse teistesse ainetesse.

Digitaalarhiiv Digar  
Kui õpilasel kodus käsitletavat raamatut pole ja raamatukokku minna ei saa, siis saab kasutada Digarit. Rahvusraamatukogu kogudes olevaid e-raamatuid saab lugeda arvutis, e-lugeris ja teistes nutiseadmetes. Lugejaks ei pea olema raamatukogu registreeritud kasutaja. Sobiva e-raamatu leidmiseks kasuta otsilahtrit või sirvi kollektsioone. Tabalukuga raamatuid saab lugeda vaid raamatukogu arvutis.

Vikitekstid
Veel üks võimalus leida raamat veebist. Koondab eelkõige vanemat eesti kirjandust.

Õppemäng “Retk Eestisse”
Mäng 3.-6. klassi õpilastele eesti keele harjutamiseks. Mängu vältel külastab õpilane viit Eesti linna ning loeb ja lahendab erinevaid ülesandeid.

Eesti keel - harjutamine teeb meistriks 
130 eesti keele harjutust II kooliastme õpilastele. Kuna harjutuste juures on ka enesekontrolli võimalus, siis sobivad need väga hästi õpilastele iseseisvaks tööks.
 
Eesti Keele Instituudi keeletestid
Valikvastustega testid eesti keele teadmiste proovile panemiseks.

Tartu Ülikooli eesti keele ja kultuuri kursused   
Võimalus suunata õpilastele iseseisvaks tööks erinevaid grammatikaharjutusi.

Eesti Keele Instituudi sõnaveeb
Saab otsida sõnade tähendusi ja tõlkeid.

Eesti Filmi Sihtasutus 
Eesti filmide kogumik, kust leiab palju ideid kirjanduse tunniks.

Make Beliefs Comics 
Lõbusam ja meeldejäävam viis oma loo jutustamiseks või idee seletamiseks. Tasuta veebipõhine keskkond kontot ei vaja. Pane oma koomiksile pealkiri. Vali tegelene, poos, taust ja lisa jutumulli tekst. Valmis koomiksit saab meilie saata ja printida.

Google vorm kirjanduses 
Suuna õppija lugema või miks mitte ka mõnd arhiivis kättesaadavat kuuldemängu kuulama. Näitena kuulamise ja küsimustele vastamise ülesanne A. Noormetsa raadiokuuldemängu "Asjad" põhjal.

Eesti õigekeelsuskäsiraamat
Eesti keele õigekirjareeglid selgitustega.

Loovkirjutamine
Õppematerjali koostas Kiili Gümnaasiumi klassiõpetaja Sandra Kangur. Õppematerjal on loodud loovkirjutamise alustamiseks I kooliastmes ja digivahendite abil lihtsamaks ning põnevamaks muutmiseks. Sobib kasutamiseks ka hiljem.

Raadioteater
Suur valik erinevaid kuuldemänge ja järjejutte eri vanuseastmetele.

Eesti Kirjandusmuuseum
Pärimus, videoloengud, virtuaaltuur jm. Materjali igale kooliastmele.

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Huvitavat ja mitmekülgset materjali nii õpetajale kui ka kirjandushuvilisele õpilasele ja lapsevanemale.

Eesti keel - harjutamine teeb meistriks
130 eesti keele harjutust II kooliastme õpilastele. Kuna harjutuste juures on ka enesekontrolli võimalus, siis sobivad need väga hästi õpilastele iseseisvaks tööks. 

ALPA
ALPA mobiilirakendus sisaldab üle 50 eestikeelse digiõppemängu, mille seas 1. kooliastmele keeleõppeks tähtede õppimise mänge, sõnade trükkimise mäng, kirjatehnikamängud, luulevideod jpt sõnavara arendavaid mänge. Olemas ka targa tahvli versioon! Sobilik 1. kooliastmele.


_________
 
Kui teil on kogumiku täiendamiseks soovitusi, võtke meiega ühendust triin.kaasik@harno.ee