Kunstiainete e-õppe vahendid

Valik digivahendid e-õppe läbiviimiseks aineõpetajalt aineõpetajale. Kogumiku autoriteks on HITSA Digivõtme koolitusprogrammi koolitajad ja seda täiendatakse jooksvalt

Muusika

Song-maker
Lihtne ja lõbus viis ise muusikat luua, salvestada ja lingiga jagada. Saab teha instrumentaalmuusikat või ise peale laulda.

Muusika õpetamine Zoom´is

Veebikoosolekute keskkond, mis võimaldab õpetada korraga mitut õpilast ja jagada ühe kasutaja poolt mitut ekraani (nt õpetaja saab jagada üldvaadet endast ja lähivaadet õpetatavast kitarrist) ning kasutada saab ka originaalheli. Ajaliselt on tasuta kasutamine Zoom´is piiratud 45 minutiga. Lugege täpsemaid soovitusi (inglise keeles).

Muusikaharjutused

Eestikeelsed interaktiivsed harjutused muusika õppimiseks.

BandLab

Muusika loomise keskkond, kus õppijad saavad koosloomet arendada. Muusikat saab luua erinevate instrumentidega. Õpetajale pakub keskkond võimalust õppijale ülesandeid ja tagasisidet anda. Keskkond on pilvepõhine ja erinevatele platvormidele (Mac, Windows, Linux, Chromebook).

dohrey.me

Keskkond muusika- ja pilliõppeks. HITSA veebiseminaril tutvustas kitarrist ja "Match My Soundi" asutaja Kristo Käo dohrey.me keskkonda ning selle võimalusi muusika õpetamiseks: harjutuse loomist, statistikat, imitatsiooniharjutusi.

Noteflight

Keskkond muusika loomiseks, salvestamiseks ja jagamiseks, kompositsiooni ja teooria õpetamiseks ning õppijatele tagasiside andmiseks.

Chrome Music Lab
Google muusika loomise ja jagamise vahend. Kasutada saab MIDI või arvuti klaviatuuri ning mikrofoni.

Eesti Muustika Infokeskus
Eesti süvamuusika andmebaas, tutvustamine ja propageerimine nii kodu- kui ka välismaal; info eesti heliloojate ja nende teoste, muusikaorganisatsioonide ja -sündmuste, interpreetide ja muusikakollektiivide kohta. (II, III, gümnaasium)

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA
Laulupidude ajalugu ja lähisündmused. (II, III, gümnaasium).

Tantsuline liikumine YouTube kanalis
Videode keskkond, mis hõlmab tantsulist liikumist (erinevaid stiile), rütmi, improvisatsiooni, esitavad John Jacobson ja sõbrad. (I,II, III, gümnaasium).  

„Kõik võib olla muusika“
Saatesari „Kõik võib olla muusika“, saatejuhid M. Pullerits, L. Laisaar. Tuginetakse Carl Orffi muusikapedagoogikale (liikumine, rütm, muusika, improvisatsioon). I kooliaste.

Pilliportaal
Pilliportaal muusikahuvilisele lihtsamaks kirjutatud abimaterjaliga, mida illustreerib pildi- ja videomaterjal. Pillid on jagatud mänguviisi järgi kategooriatesse ning igast jaotusest leiab erinevate pillide kohta tekste, pilte kui ka videoid. I, II kooliaste.

„Vahva mees, kes pille teeb“
ERR sari „Vahva mees, kes pille teeb“, saatejuht K. Tamra. Õpitakse valmistama rütmipille, musitseerivad Viljandi Muusikakooli õpilased. (I, II kooliaste) Suurepärane võimalus lõimida muusikat tehnoloogia ainevaldkonnaga.

„Igal lapsel oma pill“
ERR lasteekraani saatesari „Igal lapsel oma pill“, kus lapsed tutvustavad muusikainstrumente. Juhiseid ka rütmipillide meisterdamiseks. Põhikool. 

Artsycraftsymom
Ideed rütmipillide valmistamiseks (inglise keeles). Suurepärane võimalus lõimida muusikat tehnoloogia ainevaldkonnaga. I, II, III kooliaste.

Musicmap
Ülevaatlikult esitatud popmuusika ajalugu teksti ja muusika kuulamise näidetega (inglise keeles, III, gümnaasium).

Folk
Eesti Pärimusmuusika Keskus, August Pulsti õpistu – pärimusmuusika teabekogu jm allikmaterjalid (II, III, gümnaasium).

Klassikaraadio
Eesti Rahvusringhäälingu kanal „Klassikaraadio“ – mitmekesine valik saatesarju (arutlused, kohtumised heliloojatega, mitmekesist muusikat kuulajale) (III, gümnaasium)

KUNST

Daily Art 
Ingliskeelne rakendus, mis tutvustab iga päev ühte kunstiteost. Suuna õppijad nädala lemmikpilti valima ja selle kohta eestikeelset materjali otsima. Rakendus sobib Androidile ja iOS-ile.

deviantArt Muro
Veebipõhine joonistamisvahend.

Toy Theater 
Interaktiivne keskkond, kus saab loomingulisuse arendamiseks kasutada virtuaalseid ehitamisblokke, animatsiooni, värvida pilte ning mängida kunstimänge.

Sumopaint
Fototöötluse ja maalimise keskkond (Photoshop'i alternatiiv). Kasutajakontot on vaja siis, kui soovid töid salvestada.

Photovisi
Fotokollaaži loomise keskkond. Esmalt vali kollaaži jaoks sobilik disain, seejärel lisa fotod ning salvesta ja jaga.


Canva
Canvas saab kujundada plakateid, esitlusi, flaiereid, infograafikuid ja palju muud. Kasutamiseks on tuhanded valmis põhjad, mida saab ka personaliseerida. Keskkond on tasuta, aga peab looma konto.

3dc.io
3D modelleerimiseks. Sobib kusti ja tehnoloogia tundidesse.

AutoDraw
Google veebipõhine vahend joonistamiseks. Lihtsalt joonista või lase programmil ära arvata, mida sa joonistad ning kasuta arvuti pakutud variante. Sobib kasutamiseks kõikides vahendites – arvutites ja nutiseadmetes. Tasuta, ei pea alla laadima.

PaintZ
Lihtne programm joonistuste ja muude illustaratsioonide tegemiseks ja muutmiseks.

Bomomo
Vali tööriistaribalt kujund ja vea kursoriga valgele pinnale erinevaid mustreid. Salvesta kunstitöö arvutisse.

Brush Ninja
Saad luua animeeritud GIF-e. Vahend, mille abil õppida animatsiooni, illustreerida kontseptsiooni ja teha esitlust. Saab kasutada arvutis ja nutiseadmetes. Tasuta, sisse logimist ei vaja.

Pencil Madness
Tasuta veebipõhine joonistamisvahend. Vali joon või muster ning alusta.

Pixel Art Maker
Lihtne keskkond pixel kunsti tegemiseks.

Silk – Interactive generative art
Interaktiivse kunsti loomise vahend. Kombineeri kujundeid ja värve. 

Eesti Kunstimuuseum
Eesti Kunstimuuseumi digisild, mis tutvustab virtuaaltuuris eesti kunsti Kumus, Adamson-Ericu, Niguliste, Kadrioru lossi muuseumis. Tuuride juurde kuuluvad ka töölehed. (III, gümnaasium)

Arhitektuurimuuseum
Arhitektuuriuuseumi lastele ja noortele mõeldud püsinäitus õpetab ruumi kogema ja tabama arhitektuuri olemust. Keskkond pakub elamusi erinevatele meeltele. (II, III, gümnaasium).

Hello Giggles
Virtuaaltuurid maailma kuulsamatesse kunstimuueseumidesse (kõik kooliastmed).

Kunstiabi
Kunstiajalugu ürgajast nüüdiskunstini. Materjalide autor Tiiu Randman-Mihkla (III, gümnaasium).

Kunstiajalugu
Indrek Raudsepa kunstiajaloo lühitutvustused, loodud distantsõppeks.

Kunstitunnid
Vabakutseline kunstnik K. Saabre õpetab - kuidas joonistada vormi, kujutada perspektiivi, valgust ja varju jm. (II, III, gümnaasium).

KUHI – kunstihariduse ideed
"Kunstihariduse ideed" on Tallinna Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia kunstihariduse populariseerimise ja mõttevahetuse platvorm. KUHI eesmärk on ühendada õpetajaharidust, üldharidus- ja huvikoolide tegevõpetajaid ning kaasaegset kunstimaailma loovate küsimuste, uurimistööde ning parimate praktikate jagamise abil. Konverentside vahepeal elab KUHI Facebookis, siin on teretulnud kõik kunstiharidusest huvitunud oma mõtteid ja küsimusi jagama!


Google Arts and Culture
Platvormilt leiab palju materjali õppimiseks. Külastada saab muuseume ja vaatamisväärsusi maailma eri paigus, tutvuda ajalooliste sündmuste ja inimestega jpm. 


_________
 
Kui teil on kogumiku täiendamiseks soovitusi, võtke meiega ühendust triin.kaasik@harno.ee