Samsung Gear 360 kaamera ja papist vr prillid

Tegemist on 360 kraadi ulatuses pilti filmida võimaldava kaameraga, mis salvestab kõrge resolutsiooniga (4K) pilte ja videosid läbi kahe lainurk objektiivi. Kaamera ühildub uuemate nutitelefonidega.

Seadme kasutamiseks ei ole vaja erilisi eelteadmisi, sest nupud ja ekraani peal olevad režiimid on ühtselt mõistetavad. Samas peab tõdema, et tulevane kasutaja peab natukene orienteeruma videotöötluses kuna videofail, mis Gear 360-st välja tuleb, ei ole valmis produkt, vaid seda peab töötlema.

Tihedamaks kasutusviisiks kooli kontekstis on selle kasutamine ekskursioonide salvetamine hilisemaks refleksiooniks ja puudunud õpilaste kaasamiseks. Samuti on võimalik salvestusi vaadata virtuaalreaalsuse prillidega, mida piloteerimisel ka kasutati.

Papist virtuaalreaalsuse prillid on kõige soodsam viis saada esmane kogemus virtuaalreaalsusest. Tihedat või pikaajalist kasutamist aga kindlasti ei soovitaks. Põhjused selleks leiad hinnangust.

Õpitavad oskused ja teadmised

Õpilased saavad üsna vähese vaevaga teha huvitavaid ning interaktiivseid projekte. Peamiselt arendavad õpilased videotöötluse erinevaid aspekte ning saavad seejuures kogemuse tavapärasest erineva formaadi töötlemisest (360° videod). Papist virtuaalreaalsuse prillidega on võimalik ka loodavat sisu vaadata.

Õpetajate kommentaar

Ainsa miinusena toovad õpetajad välja aku kestvuse, mis kestab täislaetuna ja salvestades keskmise kvaliteediga videot umbes kaks tundi. Kui salvestada 4K-s, siis on salvestuse ajaks üks tund või alla selle. Kindlasti on need numbrid palju väiksemad kui filmida miinuskraadidega väljas. Kahjuks ei ole võimalik laadimisel ajal kaamerat kasutada. Kui tavaolukorras video tegemiseks piisab kahest tunnist, siis näiteks timelaps režiimis, kus oleks vaja filmida pikemat ajaperioodi, jääb antud akust väheseks.

Tegemist on aga hea seadmega, mis rikastab igat ekskursiooni või väljasõitu, kas loodusesse või ükskõik millisesse kohta kuhu tihti ei satu. Samuti viib 360 kaamera videotöötluse järgmisele tasemele.

Õppurite kommentaar

360 kaamera tagasiside õpilaste poolt kokkuvõetuna: Pakub tavakaamerast rohkem võimalusi. Meeldis teha timelapse klippe. Põnev asi, millega saab väljasõitu filmida. Õppetöös on keeruline kasutada, kuid kindlasti teeb tunni vaheldusrikkamaks.

Õpilaste kommentaarid papist prillidele: Õpilane 1: Minu arvates on need VR prillid ägedad, sest neid on kerge kasutada ja need on odavad, seega paljud saavad neid prille osta. Kui selle kokku sai siis vaatasin ühte videot, kuid see video oli väheke udune, sest neid ei saanud fokuseerida. Rohkem võimalusi pakkuvad virtuaalreaalsusseadmed Oculus Rift ja HTC Vive on oluliselt kvaliteetsemad, kuid kallimad. Lõppude lõpuks mulle meeldisid need.
Õpilane 2: Antud prillipaar on virtuaalreaalsuse esmaseks tunnetamiseks üsna okei, siiski sa ei saa sama elamust mida sa saaksid mõne kvaliteetsema prillipaariga. Telefoni poolt pakutav resolutsioon ei ole VRi jaoks piisav. Pea hakkab pikema kasutuse tagant ringi käima.
Õpilane 3: Minu meelest on need Cardboard VR prillid õppetöös üsna head, kuna nendega on ikkagi põnevam kohti jälgida(näiteks ajaloo tunnis), kui pildi pealt, kuna nendega saad sa ka vaadata mis on sinu kõrval ja selja taga. Siiski on nende prillide miinuseks see, et nad on pehmest materialist ja võivad ka halvemal juhul laiali minna. Lisaks võib pildi kvaliteet olla kõigil erinev, kuna see oleneb sellest millist telefoni sa kasutad.

Soovitused teistele õpetajale

Enne kaamera soetamist veenduge kindlasti, et kaamera ühildub nutiseadmega. Sel juhul on võimalused kvaliteetse tulemuse saamiseks tunduvalt suuremad. Samuti hoiab ära kulutused lisaks sobiva telefoni soetamiselt. Selleks, et videosid töödelda kasutasid piloteerijad kahte programmi, Samsungi "Gear 360 ActionDirector" ja Androidi telefonis olev rakendus nimega "Collect". Viimast on vaja selleks, et YouTube-is oleks võimalik samuti vaadata videot 360 kraadi ulatuses. Juhul kui videot jagatakse muul moel siis pole ilmtingimata Collect programmiga töötlemine vajalik.

Töökindlus

360 kaamera:Katsetamise ajal ei esinenud ühtegi tõrget.
Papist prillid: Pikema perioodil puhul papp määrdub ja võib laiali laguneda

Kasutamise lihtsus

Vahendi kasutamine on lihtne ja intuitiivne.

Kasutatavuse võimalused õppeaasta jooksul

Vahendit on võimalik kasutada igas olukorras ja kõikides kooliastmetes, nii siseruumides kui väljas. Filmida võib õpetaja ise või siis õppija vastava ülesande saamisel.

Kokkuvõte - kas soovitaksid vahendit teistel haridusasutustel soetada

Kui koolis on olemas meediaring või valikkursus/aine mis on seotud filmimisega siis on see kindlasti hea lisa traditsioonilistele kaameratele. Samuti annab lisaväärtust erinevate ürituste filmimisel. Peaks mainima, et tegu on siiski kindla nišši tootega, mis eeldab õpetaja ja õpilase poolset loomingulist lähenemist, selleks, et seda saaks kasutada erinevates õppeainetes. Cardboard prillide osas soovitaksin pigem vaadata kvaliteetsemaid vahendeid.