uArm Swift Pro robotkäsi

uArm on programmeeritav robotkäsi, millel on kaasas erinevad lisamoodulid - iminapa abil on võimalik objekte kaaluga kuni 500g ühest kohast teise tõsta. Metallist haarats lisab jõudlust. Visuaalse kaameraga saab jälgida ja eristada kujundeid ja värve. Õpetamise-õppimise režiimis saab robotkäele õpetada kindlaid liigutusi, et mõista paremini programmeerimise loogikat.

Universaalse hoidiku abil on võimalik muuta uArm maalikunstnikuks, laserpead kasutades on võimalik graveerida erinevatele materjalidele ning 3D-printeripead kasutades luua väiksemaid prinditud mudeleid.
uArm on avatud lähtekoodiga ja Arduinol põhinvev. Juhised kasutamiseks tootja kodulehel olemas. Kasutatav nii Windowsi, Mac OS ja Linuxi jaoks. Nutitelefonis kasutatav uArm Play. UArm toetab visuaalset programmeerimist ja lisaks Arduino, Python, GRABCAD ja ROS programme.

ProgeTiigri kogumiku viide - Link
Piloteerimise tunnikavad e-Koolikotis -
- Tehnoloogia igapäevaelus - disain ja programmeerimine
- Tehnoloogia igapäevaelus, programmeerimine

Õpitavad oskused ja teadmised

Eelkõige programmeerimine ja selle oskuse otsene sidumine tänapäevaste tehnoloogiliste vahenditega praktiliste tegevuste teel. Erinevalt näiteks 3D printerist on seade nö lahtisem ja saab modifitseerida. Annab esimese mulje ja kogemuse tööstuses kasutatavatest robotitest ja nende tööpõhimõttest.

Õpetajate kommentaar

Robotkäsi annab võimaluse õppida tundma automaatika põhitõdesi. Robotkäse õppeväärtus eraldi seisvana on madal, kuid kasutada seda mingi osana suuremast projektõppe protsessist on selle väärtus suurem (näiteks moodustada näitlik tootmisliin). Sellise projekti juhendamiseks peab olema õpetajal väga hea ülevaade robotkäe võimalustest. Need tööd aga teevadki seadme kasutamise põnevaks.

Õppurite kommentaar

Neljandikele, kes seadet töötamas vaadata said, tundus asi väga tore ja tekkis soov ka ise proovida ja tahtmine päriseks endale koju saada. Heade 3D mudelite tegemiseks sobib Blender, mille selgeks õppimine võtab aega, alternatiivsed lahendused on tasulised. Üks õpilastest: "Mina tegin 3D mudeli kasutades fusion360 keskkonda, kuhu ma igakord tegin uue konto 30 proovipäeva saamiseks."

Soovitused teistele õpetajale

Tuleb endale seade väga selgeks teha ja enne tundi läbi proovida, kas kõik ikka töötab. Robotkäe erinevate funktsioonide kasutamiseks tuleb ise teha vajalikud ettevalmistused ja montaaž (näiteks 3D printimise jaoks teha tugi filamendi hoidmiseks).

Töökindlus

Üks seade kolmest ei olnud kuigi töökindel. Teistega probleeme ei esinenud.

KASUTAMISE LIHTSUS

Juhendid on ja kõik osad, mida seadme juures vahetada, et teist toimingut teha, on lihtsasti teisaldatavad. Programm on ka loogiline ja lihtne. Tõelistelt huvitatud õpilased saavad robotkäe kasutamisega edukalt hakkama, teistele võib keerulisem olla.

Kasutatavuse võimalused õppeaasta jooksul

Lihtsad juhendid on olemas ja kõik osad, mida seadme juures vahetada, et teist toimingut teha, on lihtsasti teisaldatavad. Programm on ka loogiline ja lihtne. Tõelistelt huvitatud õpilased saavad robotkäe kasutamisega edukalt hakkama, teistele võib keerulisem olla.

Kokkuvõte - kas soovitaksid vahendit teistel haridusasutustel soetada

Tööstusrobotitele lähedaseim vahend. Soovitaks küll, kui raha on - eriti kui leidub entusiastlikke õpilasi.