EENet ühendas Eesti ja Soome andmesidevõrgud

14. märts 2014

Neljapäeval, 13. märtsil käivitati Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude EENet ja FUNET vahel Tallinn-Helsingi piiriülene fiibriühendus.

 Mõõtmistööd ja ettevalmistused ühenduse käivitamiseks kestsid veebruarist märtsini. EENeti võrguosakonna juhataja Urmas Lett paigaldas Helsingis CSC FUNETi sidesõlmes äsja valminud fiibriühendusele DWDM*-tehnoloogial põhinevad seadmed.

 Soome andmesidevõrgu FUNET arendusjuht Teemu Kiviniemi teatas neljapäeva hommikul EENetile, et ühendusliini seadmed on installeeritud ja ühendus töötab. "See oli kiireim DWDM seadmete paigaldus, mida me eales näinud oleme," lisas ta tunnustavalt. "Suutsime edukalt tõestada, et 10 Gbps Ehernet ühendus töötab uuel fiibril kenasti."

 Märtsi lõpus külastab Eesti akadeemiline andmesidevõrk Soome partnerit uuesti. Kavas on arutada Eesti ja Soome teadustaristute vahelise koostöö võimalusi ja leida lahendusi Balti Ringi projekti sõlmpunktile.

 Optilise magistraalvõrgu fiibriühenduse ehitamist ja seadmete hankimist on toetanud Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond ligi 90 000 euroga.

 Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse juhatuse esimees Erki Urva märkis, et “Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude ühendamine loob head eeldused ka kavandatava Eesti ja Soome ühise hariduspilve tehnoloogiliseks teostamiseks.”

 Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrk EENet on Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse struktuuriüksus. EENeti eesmärk on tagada teaduse, hariduse ja kultuuri jaoks vajalik infotehnoloogilise taristu areng ja stabiilne toimimine.

 DWDM*- Dense Wavelength Division Multiplexing e. tihe lainepikkusmultipleksimine võimaldab üheaegselt edastada optilise kiu kaudu saadetavasse valgussignaali kuni 80 (teoreetiliselt rohkemgi) erinevat lainepikkust .

 Raili Somelar

Turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juht

Hariduse Infotehnoloogia SA

53 440 660

 Lisainformatsioon:

Maria Ristok

Võrguosakonna projektijuht

EENet

7302114

Lisa kommentaar

Email again: