HITSA aeg saab läbi - on aeg mõtestada olnut ja tulevat 

31. juuli 2020

Head sõbrad!

Uue õppeaasta eel on toimumas oluline sündmus. Oma tegevuse lõpetab Hariduse Infotehnoloogia SA ja meie tegevused ning teenused võtab üle vastloodud uus riigiasutus Haridus- ja Noorteamet. Kõik meie teenused jäävad toimima ning valdav osa inimesigi jätkab oma senises rollis. Taolistel hetkedel tasub korraks seisatada ja mõtestada, kuhu oleme jõudnud ja kuhu oleme teel.

HITSA ise on kaunis noor organisatsioon, loodud 2013. a. kevadel kolme organisatsiooni liitmisel. EENet, Tiigrihüppe SA ja Eesti Infotehnoloogia SA, igaühel neist oma, väga tugev jalajälg Eesti hariduse loos.

Täna pole aeg hakata numbreid üles lugema, küll aga maksab meenutada Eesti elu ca 25 aastat tagasi... Milline oli meie kool ja olme? Viimase PISA uuringu andmete põhjal saame öelda, et Eesti kool on internetiga väga hästi ühendatud. Majanduslikult kõrgelt arenenud riikide hulgas oleme selle näitajaga Taani ja Soome järel kolmandad. Meie õpetajatel ja koolijuhtidel on olnud palju võimalusi end tehnoloogiatargaks koolitada. Koolidesse on muretsetud muljetavaldavalt palju arvuteid, tahvelarvuteid ja projektoreid; meil on toimivad e-teenused, mis võimaldavad hoida kokku paljude inimeste aega. 

Ütlete ehk, et see on normaalne ja nii on see ju igal pool mujalgi?! Aga peatume hetkeks ja hindame, kas ikka on? Kas on enesestmõistetav, et IT on noorte hulgas väga popp? Et on olemas hästi toimiv haridustehnoloogide ja koolitajate võrgustik, tänu kellele elasime kevadise koroonakriisi lihtsamini üle? Kas kõik need asjad oleks sündinud iseenesest, ilma eesmärgistatud töö ja paljude inimeste panustamiseta? Ilmselt mitte.

Meie tiigrihüppe edu saladus ongi võime panna vajalikul hetkel seljad kokku ning koos lahendusi otsida. HITSA on oluliselt suurem kui meie 70 töötajat ning 17-miljoniline eelarve arvata lasevad. Meie tugevus on selles, et suudame ühise eesmärgi nimel käivitada paljusid oma tööd kirega tegevaid õpetajaid ja koolijuhte, ettevõtjaid ja tehnoloogiaeksperte.

Kevad on veenvalt näidanud, et miski pole enam nii nagu eile. Ja ka homme pole enam see, mis ta on täna. Me ei tea, milline saab olema tulevik, kuid kindel on, et tänasega võrreldes saab tehnoloogial olema selles veelgi suurem roll. Mida rohkem tehnoloogiat kasutusele võtame, seda keerulisemaks muutub keskkond, milles elame ja toimetame ja seda raskem on homset ette näha. Hästi hakkama saada aitab paindlikkus ja kiire kohanemine. Selleks on vaja, et inimesed oleks targad, teadlikud ja suudaksid koostöös vajalikke lahendusi leida. Kiire ja meile kõigile kasu toova arengu eelduseks on nii tehniliste süsteemide kui ka organisatsioonide koosvõime.

Loodame, et vaatamata muutustele hariduselu juhtimises kestab tiigrihüppe-ajastu vaim edasi. Väikese ja piiratud ressurssidega riigina pole meil teist valikut, kui jätkata oma raja leidmist, eksperimenteerides ja kaasates parimaid asjatundjaid.

Täname senise hea koostöö eest ja uute kohtumisteni juba augustis!

 

Heli Aru-Chabilan, HITSA juhatuse esimees, ja Margus Püüa, HITSA juhatuse liigeLisa kommentaar

Email again: